Training Voortgezet onderwijs

Training Voortgezet onderwijs - Culturele diversiteit: schurende gesprekken in je lespraktijk

In het voortgezet onderwijs komen maatschappelijke vraagstukken, culturele diversiteit en persoonlijke overtuigingen regelmatig samen in de klas. Gesprekken hierover kunnen verdiepend en leerzaam zijn, maar ook schuren. Spanning, emotie of polarisatie liggen soms dichtbij. Dat roept vragen op als: hoe ga je professioneel om met schurende gesprekken? En: hoe bespreek je culturele verschillen met jongeren zonder het gesprek te laten vastlopen of escaleren? In deze training ga je onder begeleiding van Globi aan de slag met interculturele communicatie in het voortgezet onderwijs en met het begeleiden van schurende gesprekken in de dagelijkse lespraktijk. Je ontwikkelt inzicht, taal en handelingsperspectief om spanning niet te vermijden, maar zorgvuldig te begeleiden.

  • Leer wat schurende gesprekken zijn, waarom ze ontstaan en welke rol cultuur daarin speelt
  • Word je bewust van je eigen referentiekader, aannames en reacties in spanningsvolle gesprekken
  • Ontwikkel vaardigheden om gesprekken over culturele verschillen professioneel, respectvol en met vertrouwen te begeleiden
  • Krijg praktische handvatten om gevoelige thema’s bespreekbaar te maken zonder polarisatie te versterken
duration

Duur: 4 dagdelen van 4 uur

type

Meerdaagse training

Wat ga je doen

In deze training ga je verdiepend en praktijkgericht aan de slag. Je:

  • krijgt inzicht in culturele verschillen en de invloed van cultuur op gedrag en communicatie
  • reflecteert op je eigen houding, reacties en grenzen in schurende gesprekken
  • oefent met herkenbare praktijksituaties uit het voortgezet onderwijs
  • leert hoe je spanning kunt vertragen, duiden en ombuigen naar dialoog

De training combineert kennis, reflectie en oefening, zodat je handelingsrepertoire wordt vergroot.

Voor welke ontwikkeling zorgt dit?

Na deze training heb je meer vertrouwen en handelingsruimte in het omgaan met schurende gesprekken in de klas. Je begrijpt beter hoe interculturele communicatie van invloed is op spanning en wat jij kunt doen om culturele verschillen bespreekbaar te maken en te benutten als kracht. Je bent beter toegerust om veiligheid en rust te bewaren, gesprekken professioneel te begeleiden en leerlingen te ondersteunen in dialoog en begrip.

“Schurende gesprekken vragen niet om vermijden, maar om professioneel handelen: met bewustzijn van cultuur, eigen aannames en ruimte voor dialoog”

Module 1
Identiteit en culturele diversiteit

Je verkent hoe culturele verschillen doorwerken in communicatie, gedrag en verwachtingen. We maken zichtbaar waar misverstanden en spanningen kunnen ontstaan in de klas.

Module 2
Schurende gesprekken herkennen en begrijpen

In deze module krijg je inzicht in wat schurende gesprekken zijn en welke thema’s deze vaak oproepen. Je leert signalen herkennen en beter begrijpen wat er onder de oppervlakte speelt.

Module 3
Professioneel handelen bij spanning

Je oefent met gespreksstrategieën om spanningen en gevoelige thema’s veilig te begeleiden. De focus ligt op houding, taalgebruik en het creëren van ruimte voor meerdere perspectieven.

Module 4
Van schuring naar leerervaring

Je werkt aan het ombuigen van schurende gesprekken naar leerzame momenten. Je ontwikkelt handvatten om deze gesprekken duurzaam te integreren in je lespraktijk en pedagogisch handelen.

Praktisch en prijzen 

Training Voortgezet onderwijs – Culturele diversiteit: schurende gesprekken in je lespraktijk

Geschikt voor

Deze training is bedoeld voor onderwijsprofessionals in het voortgezet onderwijs, waaronder docenten, mentoren, teamleiders en onderwijsondersteuners, die dagelijks werken aan een veilig leerklimaat.

Aantal deelnemers

Minimaal 6, maximaal 12

Duur training

4 dagdelen van 4 uur

Kosten

€ 5.250,- exclusief btw en vervoerskosten.

Locatie

Eigen locatie of externe locatie

Aansluitend aanbod

Deze workshop is onderdeel van het themablok ‘Omgaan met spanning en polarisatie’. De andere workshops en trainingen in dit themablok zijn:

Workshop Basisonderwijs – Omgaan met verschillen: van verwondering naar verrijking
  • Leer verwondering in te zetten als strategie in de omgang met culturele verschillen
  • Word je bewust van de waarde van verschillen in een cultureel diverse klas
  • Ontwikkel concrete handvatten om je oordeel uit te stellen en een vragende houding aan te nemen
  • Versterk je interculturele omgang met en tussen leerlingen in het basisonderwijs
duration

Duur: 3 uur

duration

Workshop

Workshop Voortgezet onderwijs – Omgaan met verschillen: van verwondering naar verrijking
  • Leer hoe je verwondering bewust inzet als strategie bij het omgaan met verschillen
  • Word je bewust van de kracht en meerwaarde van diversiteit binnen de schoolcontext
  • Ontwikkel handvatten om je oordeel uit te stellen en een onderzoekende, vragende houding aan te nemen
  • Versterk burgerschapsvaardigheden zoals openheid, empathie, dialoog en respect voor verschillende perspectieven
duration

Duur: 3 uur

duration

Workshop